Jak poprawić kształt nosa bez skalpela?
Wiele osób marzy o idealnym profilu i kształcie nosa, choć często kojarzy się nam to z kosztowną i obciążającą organizm operacją plastyczną. Okazuje się jednak, że nie zawsze trzeba kłaść się na stół operacyjny, by optycznie poprawić nos i zatuszować drobne niedoskonałości. Istnieje mniej inwazyjna metoda, która pozwala na wymodelowanie bez konieczności użycia skalpela. Korekcja nosa kwasem hialuronowym cieszy się coraz większą popularnością. Jak to działa, jak długo się utrzymuje i czy w ogóle warto rozważyć taką metodę? O tym dowiecie się poniżej.
Na czym polega prostowanie nosa kwasem hialuronowym?
Korekta kształtu nosa kwasem hialuronowym to zabieg, który polega na precyzyjnym wstrzykiwaniu preparatu w newralgiczne miejsca. W przeciwieństwie do operacji plastycznej, podczas której chirurg musi ingerować w struktury kostne i chrzęstne nosa, w tej metodzie cała procedura ogranicza się do wkłuć igłą. Kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występującą w ludzkim organizmie, przede wszystkim w skórze i mazi stawowej. Dzięki temu jest dobrze tolerowany i rzadko wywołuje reakcje alergiczne.
Wyszczuplanie nosa kwasem hialuronowym rozpoczyna się od konsultacji. Lekarz medycyny estetycznej ocenia stan skóry, analizuje kształt nosa i dopytuje o oczekiwania pacjenta lub pacjentki. Następnie wyznacza konkretne obszary, w które zaaplikowany zostanie preparat. Kiedy wiadomo już, gdzie i ile należy podać kwasu, skóra zostaje zdezynfekowana oraz znieczulona (najczęściej specjalnym kremem). Po upływie kilku–kilkunastu minut lekarz przechodzi do modelowania kształtu nosa. Dzięki właściwościom kwasu hialuronowego można m.in. podnieść czubek, uzupełnić niewielkie zagłębienia czy wizualnie zminimalizować garbek.
Co najlepsze, po wstrzyknięciu kwasu hialuronowy w nos, efekty widać praktycznie od razu i tuż po zabiegu można już dostrzec, że zmienił się profil. W ciągu kilka kolejnych dni mogą wystąpić drobne obrzęki lub niewielkie zasinienia w okolicach wkłucia igły, ale to normalny, przejściowy stan, który szybko ustępuje.
Wypełnienie nosa kwasem hialuronowym a operacja plastyczna – jakie są różnice?
Skoro zmniejszenie nosa kwasem zapewnia podobne efekty jak operacja plastyczna, dlaczego część osób decyduje się na inwazyjny zabieg? Jakie są w ogóle różnice między tymi dwoma sposobami modelowania? Pierwsza, w zasadzie kluczowa różnica dotyczy stopnia inwazyjności. Operacja plastyczna nosa jest zabiegiem chirurgicznym, przeprowadzanym zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym. Wymaga cięć, formowania chrząstek, często pracy z tkanką kostną, a po całej procedurze konieczne jest przejście przez rekonwalescencję. Z kolei zwężenie nosa kwasem hialuronowym to zabieg dużo mniej obciążający. Nie wymaga hospitalizacji, najczęściej odbywa się w warunkach ambulatoryjnych i trwa zazwyczaj około 20–30 minut.
Warto jednak dodać, że efekty po tradycyjnej operacji nosa są trwałe (z wyjątkiem sytuacji, kiedy pojawi się konieczność poprawek). Z kolei w przypadku korekty nosa kwasem hialuronowym efekty mają charakter czasowy i utrzymują się w zależności od indywidualnych cech organizmu pacjenta oraz użytego preparatu, zazwyczaj od 12 do 18 miesięcy. Należy również zaznaczyć, że chirurgiczna korekta nosa może zmienić nos w drastyczny sposób. Przykładowo, można zwęzić skrzydełka, skrócić czubek, a nawet skorygować przegrodę nosową. Z kolei kwas hialuronowy zapewnia bardziej subtelne zmiany.
Wyszczuplenie nosa kwasem jest też zabiegiem znacznie tańszym, a tuż po jego wykonaniu można wrócić do codziennych zajęć. Operacja nosa to zaś znaczny wydatek, a ceny wahają się w zależności od złożoności zabiegu i renomy kliniki.
W jakich przypadkach sprawdza się modelowanie nosa kwasem?
Zabieg modelowania nosa kwasem hialuronowym poleca się przede wszystkim osobom, które mają niewielkie defekty kosmetyczne. To również dobre rozwiązanie dla osób, które rozważają operację, ale nie są jeszcze pewne, czy chcą podjąć tak radykalne kroki. Korektę czubka nosa kwasem hialuronowym można potraktować jak „próbę generalną”. Jeśli efekt korekty będzie odpowiadać oczekiwaniom, można później zdecydować się na powtarzanie zabiegu lub ewentualnie na operację, wiedząc już, jak zmiana może wyglądać w praktyce.