LECZENIE NADPOTLIWOŚCI
Pocenie to prawidłowy proces organizmu. Wydzielanie potu to mechanizm gwarantujący utrzymanie prawidłowej temperatury ciała, co warunkuje właściwe funkcjonowanie całego organizmu. Gruczoły potowe biorą również udział w wydzielaniu jonów, aminokwasów, mocznika.rzyczyną nadmiernej potliwości jest nadreaktywność gruczołów. Najwięcej gruczołów zlokalizowanych jest na dłoniach, stopach, w okolicach pach i pachwin. Jedną z metod leczenia nadpotliwości jest środskórne wstrzykiwanie toksyny botulinowej. W przypadku jej zastosowania hamowane jest wydzielanie acetycholiny z zakończeń nerwowych, substancji będącej neuroprzekaźnikiem odpowiedzialnym w tym przypadku za pobudzanie do wydzielania gruczołów potowych. Jest to metoda bezpieczna, pozwalająca na ustąpienie dolegliwości na okres od 6 do 12 miesięcy.
Jak wygląda leczenie nadmiernej potliwości?
Nadpotliwość to problem, który może znacząco obniżyć pewność siebie i ograniczyć kontakty towarzyskie, zwłaszcza u mężczyzn, którzy są najczęściej dotknięci tym zjawiskiem. Nadmierne pocenie się może być wynikiem zaburzeń hormonalnych, infekcji lub stylu życia. Najczęściej dotyczy takich obszarów ciała jak dłonie, głowa, pachy oraz stopy. Problemowi często towarzyszy nieprzyjemny zapach, co dodatkowo pogarsza jakość życia. Gdy codzienna higiena i stosowanie dezodorantów okazują się niewystarczające, warto rozważyć bardziej zaawansowane metody leczenia. Osoby borykające się z nadpotliwością mogą skorzystać z nowoczesnych rozwiązań oferowanych przez medycynę estetyczną. Jednym z najlepszych rozwiązań w tym przypadku jest toksyna botulinowa, czyli popularny botoks.
Po jego wstrzyknięciu gruczoły potowe są blokowane, przez co pozostają suche niezależnie od sytuacji. Oznacza to, że nadpotliwość pachwin nie pojawia się nawet w sytuacji dużego stresu. Warto pamiętać, że samo wydzielanie potu jest normalnym zjawiskiem i pełni istotną dla organizmu funkcję termoregulacji. Pozwala także usunąć toksyny oraz inne szkodliwe substancje. W ciele człowieka znajduje się około 2-3 mln gruczołów potowych. Część z nich to gruczoły ekrynowe, czyli bezzapachowe. Występują one głównie na dłoniach i podeszwach stóp. Resztę stanowią gruczoły apokrynowe, które emitują nieprzyjemny zapach. Znajdują się one pod pachami i w pachwinach. O nadpotliwości mówimy w momencie, gdy ilość wydzielanego potu jest dużo większa niż standardowo.
Nadpotliwość pach — jak przygotować się do zabiegu?
Aby odpowiednio przygotować się do zabiegu leczenia nadpotliwości z użyciem botoksu, trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Na tydzień przed planowaną wizytą pacjenci powinni zrezygnować z zażywania leków, które mogą wpływać na krzepliwość krwi, takich jak aspiryna oraz z innych środków hamujących agregację płytek krwi. Dobrze jest wcześniej skonsultować się z lekarzem, który będzie przeprowadzał zabieg, aby omówić wszystkie stosowane leki oraz ewentualne ryzyko związane z ich odstawieniem.
W dniu zabiegu należy unikać wykonywania jakiejkolwiek aktywności fizycznej, która mogłaby wpłynąć na organizm. Poza tym należy unikać przebywania w miejscach, które wiążą się z gwałtownymi zmianami temperatury, m.in. basen, sauna czy solarium.
Warto również pamiętać, że istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Należą do nich między innymi infekcje skóry, ciąża, karmienie piersią, uczulenie na składniki preparatu oraz problemy z przewodnictwem nerwowo-mięśniowym.
Leczenie nadpotliwości Warszawa — jak przebiega zabieg?
Skuteczne leczenie nadpotliwości polega na zaaplikowaniu toksyny botulinowej w miejsca, gdzie ilość wydzielanego potu jest największa. Ilość preparatu jest dopasowywana indywidualnie. Pierwszym etapem jest zawsze konsultacja, która ma na celu wyeliminowanie ewentualnych przeciwwskazań oraz określenie obszarów, w których występuje nadmierna potliwość. Jak wyglądają kolejne kroki?
Leczenie nadpotliwości pach wymaga wcześniejszego zdezynfekowania obszaru i nałożenia środka znieczulającego. Następnie lekarz zaznacza na ciele miejsca występowania problemu, zwykle za pomocą specjalnego markera.
Co na nadpotliwość? Toksyna botulinowa jest aplikowana śródskórnie za pomocą bardzo cienkiej igły. Ilość podawanej substancji jest niewielka i dopasowana do wielkości konkretnego obszaru.
Zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut i jest bezbolesny.
Skuteczne leczenie nadpotliwości — co po zabiegu?
Po zakończeniu zabiegu pacjent może wrócić do swoich codziennych obowiązków, jednakże musi pamiętać o kilku zaleceniach, aby zmniejszyć ryzyko komplikacji. Przede wszystkim należy unikać uciskania miejsc, w które wstrzyknięto preparat. Dzięki temu botoks będzie mógł właściwie się rozprowadzić i zadziałać. Warto również ograniczyć aktywność fizyczną przez pierwsze dwa dni po zabiegu, aby nie nadwerężać obszarów poddanych leczeniu.
Leczenie nadmiernej potliwości wymaga także chwilowego zrezygnowania z wizyt w miejscach, gdzie występują gwałtowne zmiany temperatury. Przez tydzień po zabiegu nie należy korzystać z sauny, kriokomory oraz intensywnie się opalać.
Po iniekcji mogą pojawić się niewielkie zaczerwienienia oraz bolesność w miejscach, gdzie botoks został wstrzyknięty. Zaczerwienienia ustępują zazwyczaj w ciągu kilku dni, a bolesność znika po kilku godzinach.
Jak długo utrzymują się efekty leczenia nadpotliwości?
Pierwsze rezultaty są zwykle widoczne po kilku dniach. Pełnymi efektami można cieszyć się zazwyczaj przez okres 6-8 miesięcy i to tylko po jednym zabiegu. Toksyna botulinowa przyczynia się do ograniczenia wydzielania potu średnio o 87%.