PEELING PIROGRONOWY

Peeling pirogronowy należy do peelingów chemicznych. Wykonuje się go z wykorzystaniem odpowiednio stężonego kwasu pirogronowego, który w przyrodzie jest produktem przejściowym alkoholowej fermentacji węglowodanów (powstaje np. w jabłkach i innych owocach, które ulegają fermentacji). Zaliczany do alfa-ketokwasów małocząsteczkowy kwas pirogronowy zyskał uznanie w kosmetologii dzięki wysokiej skuteczności w walce z zaskórnikami, łojotokiem i trądzikiem.

Właściwości kwasu pirogronowego

Kwas pirogronowy jest podobny do często stosowanego w medycynie estetycznej kwasu mlekowego. Dzięki niewielkiej różnicy w budowie nie jest jednak hydrokwasem (rozpuszczalnym w wodzie), lecz ketokwasem (rozpuszczalnym w tłuszczach), co sprawia, że działa silniej i skuteczniej niż kwasy AHA.

Cząsteczki kwasu pirogronowego są bardzo niewielkie, co ułatwia mu przenikanie w głąb skóry. W konsekwencji oddziałuje nie tylko na naskórek, ale też na warstwę skóry właściwej. Na poziomie naskórka kwas pirogronowy działa:

  • złuszczająco – przyspiesza usuwanie zrogowaciałego naskórka;

  • bakteriostatycznie – hamuje namnażanie się bakterii, obniżając pH skóry;

  • seboregulująco – normalizuje pracę gruczołów łojowych. 

Docierając do głębszych warstw skóry, kwas pirogronowy stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny.

Dla kogo są przeznaczone zabiegi z kwasem pirogronowym?

Peeling z kwasem pirogronowym to zabieg odpowiedni dla każdego typu skóry. Polecany jest osobom borykającym się z takimi problemami jak:

  • przetłuszczanie się cery;

  • trądzik pospolity;

  • trądzik różowaty;

  • blizny i przebarwienia po trądziku;

  • inne przebarwienia (np. posłoneczne, melasma, plamy soczewicowate);

  • okołomieszkowe rogowacenie naskórka;

  • drobne zmarszczki, utrata jędrności skóry.

Zabiegi kwasem pirogronowym stosuje się najczęściej w leczeniu trądziku lub łojotokowego zapalenia skóry oraz jako element kuracji przeciwstarzeniowych.

Zabieg peelingiem pirogronowym w Warszawie

Jak wygląda peeling z kwasem pirogronowym?

Ze względu na możliwe powikłania (silne podrażnienia, a nawet poparzenie skóry) peelingów stężonymi kwasami nie należy robić na własną rękę. W Carpe Diem w Warszawie peeling pirogronowy wykonuje lekarz medycyny estetycznej lub doświadczony kosmetolog. Procedurę poprzedza wywiad medyczny, który pozwala wykluczyć ewentualne przeciwwskazania: choroby skóry, uczulenie na składniki preparatu, przebyte zabiegi chirurgiczne w obszarze jego aplikacji itp.

Zabiegi kwasem pirogronowym nie wymagają szczególnego przygotowania. Należy jedynie zadbać o to, by obszar, który zostanie poddany peelingowi, nie był podrażniony przez golenie, niedawną ekspozycję na słońce albo kuracje, np. retinoidami. Przed samym zabiegiem skóra zostaje dokładnie oczyszczona, po czym aplikowany jest na nią preparat z kwasem pirogronowym o dobranym do potrzeb pacjenta stężeniu. Ekspozycja na działanie kwasu jest stosunkowo krótka. Działanie preparatu jest następnie neutralizowane odpowiednim odczynnikiem.

Efekty peelingu pirogronowego

Peeling pirogronowy daje najlepsze efekty, jeśli wykonuje się go w serii kilku zabiegów w ok. dwutygodniowych odstępach. Rezultaty są jednak widoczne już po pierwszym zabiegu. Złuszczanie kwasem pirogronowym sprawia, że cera zostaje dokładnie oczyszczona i rozjaśniona. Kolejne zabiegi wyrównują jej koloryt, redukują drobne zmarszczki i blizny. Przynoszą wyraźną poprawę stanu skóry dotkniętej trądzikiem czy łojotokiem. Skóra z pierwszymi oznakami starzenia się z czasem się zagęszcza, zyskuje lepsze napięcie i większą elastyczność.