PEELING MIGDAŁOWY
Peeling migdałowy to zabieg z kwasem migdałowym, który pozyskiwany jest z gorzkich migdałów. Przeznaczony jest dla każdego typu cery. Doskonale nawilża i reguluje naturalne procesy fizjologiczne skóry. Peeling z kwasem migdałowym można wykonywać przez cały rok. Posiada działanie rewitalizujące, stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, pobudza regenerację komórkową. Peeling daje natychmiastowy efekt świetlistości i wygładzenia. Delikatnie rozjaśnia przebarwienia i nadaje skórze zdrowy koloryt. Nie wyłącza z życia codziennego – po zabiegu można śmiało iść do pracy.
Działanie kwasu migdałowego
Kwas migdałowy należy do kwasów AHA (alfa-hydroksykwasów), czyli rozpuszczalnych w wodzie kwasów owocowych, które delikatnie złuszczają wierzchnią warstwę skóry. W porównaniu z wieloma innymi substancjami stosowanymi w peelingach chemicznych kwas migdałowy działa dość łagodnie, dzięki czemu jest bezpieczny nawet dla cery wrażliwej. Złuszczanie kwasem migdałowym możliwe jest przez cały rok, ponieważ nie ma on właściwości fotouczulających. Ma za to bardzo szerokie spektrum działania. Kwas migdałowy:
przyspiesza usuwanie martwego naskórka,
działa bakteriobójczo i łagodzi stany zapalne,
rozjaśnia przebarwienia,
reguluje pracę gruczołów łojowych,
zwęża rozszerzone pory skóry,
stymuluje produkcję kolagenu,
ma właściwości nawilżające.
Zabieg kwasem migdałowym może rozwiązać wiele problemów skórnych i przyczynić się do poprawy ogólnego stanu cery.
Dla kogo jest przeznaczony peeling kwasem migdałowym?
Z peelingu migdałowego mogą skorzystać osoby w każdym wieku – zarówno nastolatkowie zmagający się z problemem trądziku, jak i pacjenci z cerą dojrzałą, którzy chcą przywrócić jej młodzieńczy blask. Wskazaniami do zabiegu kwasem migdałowym są:
objawy fotostarzenia skóry,
pierwsze zmarszczki,
przebarwienia i melasma,
skóra łojotokowa i trądzikowa,
rozszerzone pory,
cera poszarzała wskutek zbyt wolnej odbudowy skórno-naskórkowej,
zapalenie mieszków włosowych (i inne infekcje bakteryjne).
Choć tego typu peeling stosuje się najczęściej przy pierwszych objawach starzenia się, na płytkie przebarwienia czy na trądzik, kwas migdałowy doskonale sprawdzi się także w pielęgnacji cery wrażliwej i naczynkowej.
Jak wygląda peeling kwasem migdałowym?
Peelingu migdałowego nie powinno się stosować na podrażnioną skórę – ogoloną kilka godzin wcześniej, z bardzo świeżą opalenizną albo po niedawnej mezoterapii igłowej. Zasadniczo jednak zabieg kwasem migdałowym jest bardzo bezpieczny, bezbolesny (może wywołać jedynie lekkie uczucie pieczenia) i nie wymaga szczególnego przygotowania. Cała procedura trwa około 20 minut. Przed zabiegiem specjalistka dokładnie oczyszcza skórę, a następnie aplikuje na dekolt czy na twarz kwasy migdałowe w stężeniu odpowiednim do potrzeb pacjenta. Po określonym czasie działanie preparatu blokuje się substancją o właściwościach neutralizujących. Następnie na obszar poddany zabiegowy jest nakładany krem o właściwościach regenerujących i fotoprotekcyjnych.
Postępowanie po zabiegu kwasem migdałowym
Peeling z kwasem migdałowym działa łagodnie. Zabieg nie wymaga rekonwalescencji – można powrócić od razu do zwykłych aktywności. Skóra może być początkowo lekko zaczerwieniona, ale zmiana ta ustępuje w ciągu paru godzin. Przez kilka dni można zaobserwować intensywniejsze niż zwykle łuszczenie się naskórka. Dla komfortu i lepszego efektu zabiegu kwasem migdałowym należy stosować odpowiednie kosmetyki nawilżające. Trzeba też chronić skórę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych – unikać ekspozycji na słońce (kwas migdałowy nie ma właściwości fotouczulających, ale skóra tuż po zabiegu jest bardziej wrażliwa na promieniowanie UV) czy kurz, zrezygnować z sauny i basenu.
Kwas migdałowy – efekty zabiegu
Peeling migdałowy oczyszcza i rozświetla cerę, normalizuje wydzielanie sebum, przyspiesza odnowę komórkową, poprawia napięcie skóry, redukuje przebarwienia i drobne zmarszczki. Efekt działania kwasu migdałowego można zaobserwować niemal od razu. Aby je pogłębić i utrwalić, warto poddać się serii 5-10 zabiegów wykonywanych co 10-14 dni.