ZABIEGI NA PRZEBARWIENIA
Czym są przebarwienia i dlaczego powstają?
Przebarwienia, to widoczne gołym okiem plamki lub plamy, ciemniejsze od otaczającej je zdrowej skóry. Przebarwienia bardzo często powstają z udziałem światła słonecznego i często są po prostu nagromadzeniem melaniny – barwnika skóry produkowanego w odpowiedzi na promienie ultrafioletowe. Innym czynnikiem sprzyjającym powstawaniu przebarwień są zmiany hormonalne, zarówno te fizjologiczne (ciąża), jak i spowodowane przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych. Do zaburzeń pigmentacji może dojść także w wyniku stosowania leków, kosmetyków czy preparatów ziołowych o właściwościach fotouczulających. Niezależnie od przyczyn problemu, skutecznie rozwiązuje go zabieg kosmetyczny na przebarwienia.
Przyczyny powstawania przebarwień skórnych:
ekspozycja na słońce z jednoczesnym brakiem stosowania filtrów ochronnych,
stosowanie niektórych światłouczulających substancji i ziół bądź leków
zaburzenia hormonalne,
stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
menopauza,
ciąża,
bywają konsekwencją zmian zapalnych.
NASI EKSPERCI POLECAJĄ
Jak usunąć płytkie przebarwienia na skórze?
Powstawaniu nieestetycznych przebarwień warto zapobiegać, stosując na co dzień (a nie tylko podczas ekspozycji na słońce w miesiącach letnich) kremy z wysokim filtrem UV. Jak pozbyć się zmian, które już powstały? Powierzchowne przebarwienia skórne na twarzy czy dekolcie można usunąć z zastosowaniem peelingów chemicznych. Takie zabiegi są najskuteczniejsze, a przy tym bezpieczne, jeśli wykonuje się je w warunkach profesjonalnego gabinetu.
Kuracja na przebarwienia złożona z serii peelingów kwasem migdałowym czy ferulowym pozwala usunąć zmiany naskórkowe oraz umiejscowione płytko w skórze właściwej. Dodatkowo zabiegi z kwasami owocowymi wpływają korzystnie na ogólny stan skóry – oczyszczają ją, rozświetlają, poprawiają metabolizm komórkowy.
Mezoterapia – zabieg na przebarwienia skórne
Głębokie przebarwienia trudno rozjaśnić najlepszymi choćby preparatami aplikowanymi na powierzchnię naskórka. Można jednak wprowadzić je w głąb skóry właściwej metodą mezoterapii igłowej. Jest ona skuteczna np. w przypadku przebarwień posłonecznych, pozapalnych czy plam soczewicowatych (takie przebarwienia na skórze powstają nieuchronnie z wiekiem).
W mezoterapii igłowej – pojętej jako zabieg na przebarwienia na twarzy – stosuje się preparaty rozjaśniające i hamujące hiperpigmentację. Oprócz tych substancji aktywnych zaaplikować można odżywczy koktajl, dzięki czemu efektem zabiegu jest nie tylko wyrównany koloryt cery, ale też lepsze nawilżenie i ujędrnienie skóry. Co istotne, mezoterapia na przebarwienia chroni przed nawrotem problemu przebarwień w obszarze objętym zabiegiem.
Najskuteczniejszy zabieg na przebarwienia
Spośród wszystkich zabiegów na przebarwienia – twarzy, szyi, dekoltu i każdego innego obszaru ciała – najwyższą skuteczność ma laseroterapia. Z jej pomocą usunąć można nawet rozległe zmiany o typie melasmy albo genetycznie uwarunkowane piegi. Wiązka lasera selektywnie uszkadza komórki barwnikowe i hamuje proces ich powstawania. W efekcie przebarwienia skórne znikają w ciągu kilku dni i nigdy już nie pojawiają się w obszarze poddanym zabiegowi. Usuwając laserem przebarwienia skórne na twarzy, można już zawsze cieszyć się jej jednolitym kolorytem.