Przebarwienia po trądziku – jak je usunąć?
Trądzik to problem, z którym wiele osób zmaga się nawet po zakończonym z powodzeniem leczeniu. Bardzo często bowiem zaskórniki i krostki pozostawiają po sobie ślady w postaci przebarwień i blizn. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna dysponuje wieloma sposobami na szpecące plamy potrądzikowe.
W jaki sposób powstają na twarzy przebarwienia po trądziku?
Przebarwienia po trądziku są konsekwencją stanów zapalnych, jakie w przebiegu choroby rozwijają się obszarze zmian. Tak zwane pryszcze to efekt nadprodukcji sebum i wzmożonego rogowacenia naskórka w okolicy ujścia gruczołów łojowych. W ten sposób powstaje niezapalna postać trądziku. Martwy naskórek i łój stanowią jednak doskonałą pożywkę dla naturalnie bytujących na skórze bakterii i powodują ich nadmierne namnażanie. Ich aktywność może wywołać reakcję obronną organizmu, którą nasila wyciskanie czy rozdrapywanie zmian.
W przypadku stanu zapalnego dochodzi do lokalnego pobudzenia produkcji melaniny – substancji odpowiedzialnej za pigmentację skóry. Jest to naturalna reakcja obronna organizmu na działanie szkodliwych czynników (stąd pojawienie się opalenizny przy ekspozycji na promieniowanie UV, które także jest dla skóry szkodliwe). Konsekwencją takiej odpowiedzi na zmiany trądzikowe jest nierównomierne rozmieszczenie barwnika w skórze. Brunatne plamy czy czerwone blizny po trądziku wyraźnie odróżniają się od kolorytu cery, wpływając niekorzystnie na jej wygląd.
Czy czerwone przebarwienia po trądziku znikają samoistnie?
Przebarwienia, jakie powstają w zapalnej postaci trądziku, mają różny charakter. Niektóre umiejscowione są płytko i w okresie od kilku tygodni do kilku miesięcy znikają same w fizjologicznym procesie wymiany naskórka. Zmiany barwnikowe znajdujące się głęboko w skórze właściwej utrzymują się znacznie dłużej. Nie można jednoznacznie określić, w jakim czasie rozjaśnią się nieestetyczne plamy potrądzikowe. Zależy to od wieku danej osoby (u młodych ludzi odnowa skóry postępuje znacznie szybciej niż u osób dojrzałych), jej stylu życia, stosowanych metod pielęgnacji cery.
Zmiany barwnikowe po trądziku nie stanowią problemu zdrowotnego i nie wymagają leczenia. Bardzo często jednak obniżają samoocenę pacjenta i jego pewność siebie w sytuacjach społecznych. Dlatego nie warto czekać, aż ślady po trądziku znikną samoistnie. Można przyspieszyć procesy samoregeneracji tkanek bezpiecznymi i skutecznymi metodami medycyny estetycznej.
Jak usunąć przebarwienia po trądziku?
Współczesna medycyna estetyczna dysponuje szeregiem sposobów na przebarwienia po trądziku. Ich wybór zależy od charakteru zmian oraz indywidualnych uwarunkowań – oczekiwań pacjenta i specyficznych potrzeb jego skóry. Wszystkie zabiegi mają nieinwazyjny charakter – w odróżnieniu od tradycyjnych metod chirurgii estetycznej nie wiążą się z poważną ingerencją w funkcjonowanie organizmu, są bezbolesne i nie wymagają długiego okresu rekonwalescencji.
Zabiegi na przebarwienia po trądziku oferowane przez gabinety medycyny estetycznej bazują najczęściej na fizjologicznych mechanizmach samoodnowy skóry. Stymulując te procesy w odpowiedni sposób, można je ukierunkować na wybrane obszary i zintensyfikować, dzięki temu przebarwienia znikają szybciej. Dodatkowo metody zastosowane w celu usunięcia zmian barwnikowych mają korzystny wpływ na ogólną kondycją skóry w obszarze poddanym zabiegowi.
Peelingi medyczne na przebarwienia
Świeże, płytkie przebarwienia po trądziku najłatwiej jest usunąć z pomocą peelingu, czyli złuszczania warstwy zrogowaciałego naskórka. Jego komórki podlegają stałej wymianie w naturalnym cyklu odnowy. Głębsze warstwy stopniowo przemieszają się na zewnątrz, co sprawia, że znikają przebarwienia. Proces wymiany komórek naskórka trwa jednak kilka tygodni. Peeling znacznie go przyspiesza, usuwając powierzchowne zmiany nawet podczas jednego tylko zabiegu.
Najskuteczniejsze są peelingi chemiczne wykonywane w gabinetach medycyny estetycznej (preparaty przeznaczone do użytku domowego działają znacznie słabiej ze względów bezpieczeństwa). Z przebarwieniami znakomicie radzi sobie np. peeling pirogronowy albo peeling migdałowy. Takie zabiegi nie tylko usuwają ślady po trądziku, ale też odświeżają szarą, zmęczoną cerę, nawilżają ją, wygładzają. Ponadto substancje wykorzystywane w peelingach chemicznych regulują pracę gruczołów łojowych, mają właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, a tym samym wychodzą naprzeciw potrzebom cery ze skłonnością do trądziku.
Usuwanie przebarwień metodą mezoterapii
Peeling może pośrednio oddziaływać na stan skóry właściwej, ale nie jest najskuteczniejszą metodą na przebarwienia ulokowane w jej obrębie. Do jej głębszych warstw docierają jednak substancje aktywne aplikowane metodą mezoterapii. Podane w głąb skóry witaminy, minerały czy aminokwasy służą jej lepszemu odżywieniu, co przyspiesza metabolizm komórkowy. Dzięki intensywnym procesom odnowy komórki ze zmianami barwnikowymi zostają szybciej zastąpione nowymi.
W usuwaniu zmian potrądzikowych metodą mezoterapii stosuje się preparaty rozjaśniające skórę i hamujące hiperpigmentację. Dzięki temu zabieg ogranicza powstawanie ewentualnych przebarwień w przyszłości. Mezoterapia – w szczególności igłowa, w której procesy samoodnowy stymulowane są dodatkowo przez wykonywane w czasie zabiegu mikronakłucia – wpływa korzystnie nie tylko na koloryt skóry, ale też jej teksturę i jędrność. Ten zabieg na przebarwienia jest cennym elementem kuracji przeciwstarzeniowej.
Laser na przebarwienia po trądziku
Najbardziej radykalną metodą usuwania zmian barwnikowych jest laseroterapia. Wykorzystywany na przebarwienia po trądziku laser (np. neodymowo-yagowy) działa w oparciu o zjawisko fototermolizy selektywnej. Energia światła lasera przekształcana jest w skórze na energię cieplną i trafia precyzyjnie w wybrane miejsca, nie oddziałując w żaden sposób na okoliczne tkanki. Pochłaniana jest przez melaninę, skutkiem czego niszczy wyłącznie komórki barwnikowe, których nagromadzenie powoduje powstawanie przebarwień.
Laseroterapia to metoda o wysokiej skuteczności, ale też bardzo szybka. Na efekty zabiegu nie trzeba czekać tygodniami – przebarwienia znikają w ciągu 2-3 dni. Laser nie tylko usuwa ślady po trądziku, ale hamuje powstawanie komórek barwnikowych, co oznacza, że w obszarze poddanym zabiegowi przebarwienia nie powstaną nigdy więcej, a pacjent będzie mógł cieszyć się jednolitym kolorytem cery.