Zaskórniki - co musisz o nich wiedzieć?

Zaskórniki to problem, który dotyka na pewnym etapie życia większości ludzi. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jakie są przyczyny ich powstawania ani jak skutecznie z nimi walczyć. Jeśli zauważyłaś, że i Ciebie dotyczy ta dolegliwość, z pewnością zastanawiasz się, jak sobie radzić z zaskórnikami, aby już nigdy nie powracały. Niestety, cudownego remedium nie ma. Na szczęście możesz zatroszczyć się o właściwą pielęgnację swojej twarzy, aby zminimalizować ryzyko ich pojawiania się. Zobacz, co musisz o nich wiedzieć i jak je zwalczać. Skorzystaj z naszych porad, żeby móc cieszyć się promienną, zdrowo wyglądającą skórą.

Czym są zaskórniki?

Zaskórniki to zmiany skórne, które pojawiają się na twarzy w wyniku nieprawidłowości zachodzących w procesach samooczyszczania się cery – głównie zaburzeń produkcji sebum czy też złuszczania starego naskórka. Wypryski, które zaobserwować można wówczas na twarzy, są raczej drobne, choć mało estetyczne. Występują w obszarze określanym jako „strefa T”. Obejmuje on czoło, nos i brodę, tworząc kształt litery, od której wziął swoją nazwę. Właśnie tam zlokalizowanych jest wyjątkowo dużo gruczołów łojowych. Zdarza się jednak, że zaskórniki pojawiają się w innych częściach ciała – np. na plecach lub policzkach. Jak wyglądają? W zależności od rodzaju zmiany przypominają ciemne kropki lub grudki ulokowane tuż pod powierzchnią skóry.

Jakie są rodzaje zaskórników?

Zasadniczo rozróżniamy dwa typy zaskórników: zamknięte i otwarte. Zamknięte wyróżniają się jasnym kolorem – białym lub biało-beżowym. Zatkane gruczoły łojowe uniemożliwiają wydostanie się sebum na zewnątrz. Zamiast tego jest ono gromadzone pod powierzchnią skóry. Ze względu na takie umiejscowienie walka z wypryskami tego typu jest niekiedy bardzo trudna. Zwłaszcza jeśli dojdzie do rozwinięcia się stanu zapalnego.

Zaskórniki otwarte bywają nazywane wągrami. Przybierają postać ciemnych kropek o kolorze czarnym lub brązowym. Przyczyną ich powstawania są zanieczyszczenia, jakie gromadzą się w ujściach mieszków włosowych. W wyniku procesu utleniania otrzymują one swoją charakterystyczną barwę. Najczęstszym miejscem ich występowania jest nos.

Zaskórniki - co musisz o nich wiedzieć?

Jak powstają zaskórniki?

Aby wiedzieć, jak sobie radzić z zaskórnikami, należy zrozumieć, jakie procesy prowadzą do ich powstawania. Wpływ mają na to dwa główne czynniki: zaburzenia produkcji sebum (jest go zbyt dużo i pojawia się zbyt szybko) oraz nieprawidłowe złuszczanie się martwego naskórka. Co jednak sprawia, że do występowania tych problemów w ogóle dochodzi? Najczęstszymi ich źródłami są:

  • hormony – to dlatego z zaskórnikami borykają się kobiety w ciąży i osoby wchodzące w okres dojrzewania,

  • niewłaściwa pielęgnacja skóry – nadmierne stosowanie tłustych kremów czy innych substancji, które zatykają pory,

  • niezdrowy styl życia – stres, nieprawidłowa dieta,

  • zanieczyszczenia powietrza.

Nie wszystkie te elementy da się wykluczyć z codziennego życia. Przecież nie masz wpływu na poziom smogu. Zatem jak sobie radzić z zaskórnikami?

Jak walczyć z zaskórnikami?

W pierwszej kolejności zadbaj o prawidłową pielęgnację cery. Zwróć uwagę, aby wybrane kosmetyki nie były komedogenne (z ang. comedo – zaskórnik). Niewskazane są składniki:

  • tłuste – w tym oleje, masła, lanolina,

  • parafina,

  • silikony,

  • wazelina.

Zatykają one pory, blokując ujście gruczołów łojowych. Zrezygnuj więc z tłustych kremów. Zamiast tego postaw na dokładne oczyszczanie delikatnymi specyfikami. Stosuj regularnie peelingi i maseczki. W salonie kosmetycznym możesz wypróbować mezoterapię czy laseroterapię. Skuteczne okazuje się też mechaniczne oczyszczanie twarzy. Jednak lepiej nie przeprowadzać tego zabiegu samodzielnie. Pozostaw to zadanie profesjonalnym i doświadczonym ekspertom.

Dobierz pielęgnację dopasowaną do Twoich potrzeb

Jeśli borykasz się z problemem zaskórników, z pewnością zauważyłaś już, jak nierówna bywa ta walka. Zdecydowanie w tym przypadku lepiej zapobiegać niż leczyć. Skoro jednak zmiany skórne już wystąpiły, najwyższa pora dopasować sposób pielęgnacji do potrzeb Twojej cery. Odwiedź nasz salon kosmetyczny i skorzystaj z konsultacji, aby dowiedzieć się więcej o sposobach radzenia sobie z zaskórnikami.

Previous
Previous

Co warto wiedzieć przed zabiegiem powiększania ust?

Next
Next

Czym charakteryzuje się cera tłusta?