Botoks na kurze łapki – efekty, przeciwwskazania

Spojrzenie jest ważną częścią wizerunku. Przykuwa uwagę zarówno w relacjach towarzyskich, jak i biznesowych. Właśnie dlatego zmarszczki „kurze łapki” wokół oczu, które mogą się pojawić nawet u osób bardzo młodych, stanowią duży problem natury estetycznej. Dodają lat i sprawiają, że twarz wydaje się zmęczona.

Co to są kurze łapki i jak powstają?

Kurze łapki to charakterystyczne drobne zmarszczki mimiczne, które rozchodzą się promieniście od zewnętrznych kącików oczu. U niektórych osób są widoczne już nawet około 25. roku życia. „Kurze zmarszczki” wokół oczu to skutek nieuchronnych procesów starzenia. Z wiekiem spowalnia tempo metabolizmu komórkowego, co sprawia, że w skórze zaczyna brakować substancji odpowiedzialnych za jędrność i nawilżenie – między innymi kolagenu, elastyny czy kwasu hialuronowego. Spadek elastyczności i gęstości w pierwszej kolejności uwidacznia się tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza.

Skóra wokół oczu jest cienka, niemal pozbawiona podskórnej tkanki tłuszczowej. Łatwo ulega przesuszeniu nawet przy lekkim odwodnieniu organizmu. Jest podatna na szkodliwe oddziaływanie takich czynników jak promieniowanie UV czy zanieczyszczenia powietrza. Źle znosi błędy pielęgnacyjne czy dietetyczne. Co więcej, skóra wokół oczu jest niemal nieustannie poruszana – rozciągana, marszczona – przez mięśnie odpowiedzialne za ekspresję twarzy i mruganie powiekami.

Przedwczesnemu powstawaniu kurzych łapek można zapobiegać, chroniąc twarz przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Nie można jednak powstrzymać upływu czasu. Nie warto też rezygnować z uśmiechu i nie sposób ograniczyć mrugania, by na dłużej zachować gładką skórę wokół oczu. Można jednak skorzystać z zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, które skutecznie wygładzają drobne zmarszczki, a zarazem stanowią formę profilaktyki przeciwstarzeniowej.

Jaki zabieg na kurze łapki jest najskuteczniejszy?

Współczesna medycyna estetyczna zna wiele sposobów na usuwanie zmarszczek. Służą temu niemal wszystkie kuracje anti-age – od peelingów medycznych po laseroterapię. Zabiegi tego typu bazują zwykle na naturalnych mechanizmach przebudowy tkanek skóry. Stymulują fizjologiczne procesy samoodnowy, dzięki czemu przebiegają one szybciej niż u młodych osób. W każdym przypadku na ostateczny efekt terapii trzeba jednak trochę poczekać, a poprawa stanu skóry nie następuje raz na zawsze. Wiele zależy od jej późniejszej pielęgnacji i stylu życia osoby poddającej się zabiegowi.

Zabieg na kurze łapki, który daje niemal natychmiastowy rezultat, to botoks. Zastosowany pod oczy powoduje wygładzenie zmarszczek mimicznych na okres kilku miesięcy. W tym czasie kurze łapki nie pojawiają się na twarzy nawet w przypadku drobnych zaniedbań pielęgnacyjnych czy pod wpływem innych niekorzystnych uwarunkowań. Efekt zabiegu nie utrzymuje się wprawdzie w nieskończoność, ale można go powtarzać bez niepożądanych konsekwencji.

Kurze łapki – botoks i jego działanie

Do zabiegu botoksu jest wykorzystywana toksyna botulinowa, czyli jad kiełbasiany. Substancja ta jest silną trucizną, ale podana w niewielkim stężeniu wykazuje właściwości lecznicze. Od lat stosuje się ją z powodzeniem w wielu obszarach medycyny. Ze względu na zdolność do hamowania przewodnictwa nerwowo-mięśniowego okazała się także znakomitym remedium na zmarszczki mimiczne. Blokuje przekazywanie impulsów nerwowych powodujących skurcz wybranych mięśni, dzięki czemu znajdująca się nad nimi skóra ulega wygładzeniu. Działanie botoksu jest odwracalne. Utrzymuje się przez około 6 miesięcy, a po tym czasie zabieg można powtórzyć.

Botoks na kurze łapki jest szybkim, mało inwazyjnym zabiegiem. Polega na iniekcji niewielkiej ilości toksyny botulinowej w okolice oczu. Aplikacji dokonuje się w miejscowym znieczuleniu, z użyciem bardzo cienkiej igły. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i zwykle nie pozostawia na skórze żadnych śladów (w niektórych przypadkach może wystąpić lekkie zaczerwienienie skóry lub obrzęk – objawy te ustępują najpóźniej o paru dniach) ani nie wyklucza pacjenta z żadnych aktywności. Zaraz po zakończeniu tej trwającej około 10–20 minut procedury można powrócić do codziennej aktywności.

Czy botoks wokół oczu jest bezpieczny? Kurze łapki na twarzy

Choć botoks jest jedną z najstarszych i najlepiej przebadanych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej, wielu pacjentów ma wątpliwości co do jego bezpieczeństwa. Niektórzy obawiają się powikłań (na przykład problemów z widzeniem), a inni – karykaturalnego efektu estetycznego. Ryzyko tego typu problemów jest znikome, jeśli zabieg zostanie wykonany w profesjonalnym gabinecie medycyny estetycznej przez doświadczonego specjalistę.

Niewielkie dawki toksyny botulinowej są całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Prawidłowo wykonany botoks nie powoduje efektu maski, ponieważ oddziałuje wyłącznie na wybrane mięśnie – w omawianym przypadku te, które odpowiadają za kurze łapki przy oczach. Toksyna botulinowa nie zakłóca działania innych mięśni. Skóra w obszarze zabiegu nie traci wrażliwości na dotyk. Zastosowany pod oczy botoks nie powoduje też degradacji włókien mięśniowych. Gdy działanie ustaje, włókna wracają do pełnienia swojej funkcji. Kolejne zabiegi osłabiają je tylko na takiej zasadzie, na jakiej siłę tracą wszystkie długo nieużywane mięśnie. Efekt ten jest zresztą korzystnym zjawiskiem w walce ze zmarszczkami mimicznymi wokół oczu.

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania botoksu?

Zabieg na kurze łapki jest bezpieczny i nie niesie z sobą niepożądanych skutków ubocznych, o ile nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania. To dlatego botoks pod oczy jest zawsze poprzedzany wnikliwym wywiadem medycznym. Wyklucza on możliwość negatywnego wpływu niewielkiej dawki toksyny botulinowej na organizm danego pacjenta.

Ze względów bezpieczeństwa zabiegu nie przeprowadza się u osób:

  • z infekcją ogólnoustrojową,

  • z dermatozą lub uszkodzeniami skóry,

  • z chorobą autoimmunologiczną,

  • z aktywną chorobą nowotworową,

  • z zaburzeniami krzepnięcia krwi,

  • przyjmujących określone leki (w tym antybiotyki z grupy aminoglikozydów),

  • cierpiących na niektóre schorzenia przewlekłe (na przykład zespół Lamberta-Eatona)

  • uczulonych na składniki preparatu.

Z oczywistych względów botoksu nie wykonuje się u kobiet w ciąży lub w okresie karmienia piersią. Poza tym z zabiegu na kurze łapki może bezpiecznie skorzystać każdy pacjent.

Next
Next

Lwia zmarszczka – jak się jej pozbyć?