Lwia zmarszczka – jak się jej pozbyć?
Lwia bruzda jest jedną ze zmarszczek mimicznych, czyli powstających w wyniku nadaktywności mięśni odpowiedzialnych za mimikę twarzy. Może się pojawić nawet u osób młodych, już około 30. roku życia. Nadaje twarzy gniewny wyraz i sprawia, że dana osoba wygląda na starszą niż w rzeczywistości. Jak zlikwidować lwią zmarszczkę?
Lwia bruzda, czyli zmarszczka między brwiami
Lwia bruzda, nazywana też lwią zmarszczką lub zmarszczką gniewu, to właściwie nie jedna, lecz najczęściej dwie zmarszczki, a czasem nawet więcej. Ma postać dwóch pionowych linii ulokowanych między brwiami i biegnących symetrycznie od nasady nosa w stronę czoła. Linie te tworzą się u większości ludzi podczas marszczenia brwi i mrużenia oczu. Stanowią naturalny element ekspresji twarzy. Towarzyszą takim emocjom jak złość czy gniew. Mogą też być wyrazem strapienia, silnego stresu.
Początkowo zmarszczki między brwiami mają wyłącznie charakter dynamiczny – pojawiają się w chwili pracy mięśni mimicznych. Utrwalona lwia zmarszczka to jeden z pierwszych objawów starzenia się. Już w trzeciej dekadzie życia w organizmie spada tempo metabolizmu komórkowego – w tym odnowy włókien kolagenowych odpowiedzialnych za gęstość i elastyczność skóry. W związku z ich osłabieniem zmarszczka powstająca na skutek skurczu mięśni nie wygładza się w chwili ich rozluźnienia. Zjawisko to można porównać do składania kartki papieru, na której po rozprostowaniu pozostają zagniecenia.
Kto jest narażony na zmarszczki między brwiami?
U niektórych osób lwia bruzda staje się wyraźnie widoczna już w młodości, a z czasem coraz bardziej się pogłębia, nadając twarzy groźny wygląd nawet w chwilach relaksu. U innych zmarszczki między brwiami pojawiają się dopiero w bardzo zaawansowanym wieku. Na jej powstawanie są narażone zwłaszcza osoby o silnej ekspresji, które często się złoszczą, są zdenerwowane czy niezadowolone. Nieustanne marszczenie skóry między brwiami w chwilach napięcia powoduje, że pionowa bruzda na czole utrwala się i pogłębia.
Powstawanie lwiej zmarszczki w pewnej mierze zależy też od uwarunkowań genetycznych – budowy anatomicznej twarzy, jej wrodzonej mimiki, siły poszczególnych mięśni. Niektóre osoby mają skłonność do zmarszczek mimicznych na czole mimo pozytywnego nastawienia do świata i niskiego poziomu stresu.
Zmarszczki między brwiami tworzą się także na skutek działania czynników środowiskowych. Bardziej od innych są na nie narażone osoby, które palą papierosy, nadmiernie eksponują skórę na promieniowanie UV, źle się odżywiają czy mają silnie stresującą pracę.
Lwia zmarszczka – domowe sposoby na jej redukcję
Powstawaniu pionowej bruzdy na czole można zapobiegać, minimalizując niekorzystne wpływy środowiskowe. Stanowi skóry służą dobre nawyki: prawidłowo zbilansowana dieta i nawadnianie organizmu, codzienna dawka relaksu, odpowiednio długi sen. Istotna jest także pielęgnacja cery – od jej oczyszczania, przez stosowanie właściwie dobranych kosmetyków, po całoroczną ochronę przeciwsłoneczną.
Drobne zmarszczki między brwiami może spłycić również masaż twarzy – nawet wykonywany samodzielnie. Warto się też zainteresować takimi technikami jak joga twarzy czy facefitness. Takie domowe sposoby na lwią zmarszczkę hamują postęp zmian. Nie cofną jednak znacząco tych, które już powstały. Głębokie bruzdy można zlikwidować jedynie metodami z zakresu medycyny estetycznej.
Botoks – najszybszy sposób na lwią zmarszczkę
Najprostszy, przynoszący niemal natychmiastowe rezultaty zabieg na lwią zmarszczkę to botoks. Wykorzystuje właściwości toksyny botulinowej (czyli jadu kiełbasianego), która w niewielkich dawkach jest bezpieczna dla zdrowia, więc od lat z powodzeniem stosuje się ją w różnych obszarach medycyny. Substancja ta czasowo blokuje przekaźnictwo nerwowe w obszarze, w który zostanie zaaplikowana (w formie iniekcji). Pionowa bruzda na czole wygładza się, ponieważ nie dochodzi do skurczów odpowiednich mięśni w reakcji na przeżywane emocje.
Działanie toksyny botulinowej jest odwracalne – utrzymuje się przez około pół roku, dlatego usuwanie lwiej zmarszczki botoksem trzeba co pewien czas powtarzać. Zabieg nie ma jednak niepożądanych skutków ubocznych, a kolejne iniekcje osłabiają naturalną aktywność mięśni mimicznych odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek między brwiami.
Zastosowany na lwią zmarszczkę botoks oddziałuje na przyczynę jej powstawania, ale może nie zniwelować w pełni głębokiej bruzdy. Właśnie dlatego zabieg zwykle uzupełnia się o wypełnienie usieciowanym kwasem hialuronowym. To substancja, która występuje naturalnie w ludzkim organizmie, więc jest dla niego bezpieczna i zapewnia naturalny efekt. Co więcej, kwas hialuronowy poprawia nawilżenie skóry.
Trwałe usuwanie lwiej zmarszczki metodami biostymulacji
Osoby, którym zależy na całkowitym zlikwidowaniu lwiej zmarszczki i są skłonne poczekać na ostateczny rezultat, mogą skorzystać z jednego z wielu nowoczesnych zabiegów medycyny estetycznej, których celem jest przebudowa skóry w oparciu o naturalne mechanizmy samoregeneracji. Każda z tych procedur wywołuje w tkankach kontrolowane mikrouszkodzenia, które stymulują fibroblasty do intensywnej produkcji białek budulcowych: kolagenu i elastyny. Dzięki temu dochodzi do zagęszczenia skóry i poprawy jej elastyczności.
Wyżej opisany rezultat można uzyskać między innymi dzięki takim zabiegom jak:
mezoterapia igłowa – do skóry właściwej jest podawany (metodą iniekcji) koktajl substancji odżywczych, a aktywność fibroblastów wywołują wykonywane przy zabiegu mikronakłucia;
tripolarna fala radiowa – bazuje na zjawisku przegrzewania tkanek z wykorzystaniem energii skupionych fal radiowych;
termolifting – tkanki skóry właściwej są przegrzewane przez promieniowanie podczerwone.
Wyżej opisane sposoby na lwią zmarszczkę składają się z serii zabiegów. Ostateczny efekt jest widoczny po kilku tygodniach od zakończenia całej serii, ponieważ takiego czasu wymagają zainicjowane przez zabieg procesy odnowy skóry. Zmarszczki między brwiami ulegają wygładzeniu, jednak należy pamiętać, że przebudowa skóry nie hamuje działania mięśni mimicznych. Aby utrzymać rezultat zabiegu na lwią zmarszczkę, trzeba przestrzegać wszystkich zasad profilaktyki. Warto też wspomagać te działania tzw. zabiegami przypominającymi.