Dlaczego powstają nowe pieprzyki i co z nimi zrobić?

Wiele osób, które zwracają baczną uwagę na swoje ciało i wsłuchują się w zmiany zachodzące w organizmie, często są zaniepokojone powstawaniem nowych pieprzyków. Nic dziwnego – ciemniejsze znamiona bywają kojarzone z niebezpiecznymi chorobami i złym stanem zdrowia. Na szczęście większość tego typu przebarwień jest zupełnie naturalną reakcją komórek na promieniowanie UV. Zobacz, w jaki sposób sprawdzić, czy nowo powstała zmiana jest powodem do niepokoju. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy samodzielnym badaniu pieprzyków oraz z jakich metod ich usuwania możesz skorzystać.

Jak powstają znamiona?

Znamiona powstają w wyniku działania naturalnych procesów obronnych. Głębsze komórki skóry są w ten sposób chronione przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Schemat tworzenia się pieprzyków jest dość prosty:

  1. Promieniowanie UV dociera do powierzchni ciała, co aktywuje proces melanogenezy.

  2. Melanocyty namnażają się.

  3. Następuje zwiększenie produkcji melanin, które odpowiadają za pigmentację w różnych częściach skóry.

  4. Dochodzi do zbrązowienia ciała, a w miejscach, gdzie nagromadziło się najwięcej barwnika, powstają pieprzyki, piegi i inne tego typu zmiany.

Łatwo zauważyć, że na pojawianie się ciemniejszych znamion szczególnie narażone są miejsca, które wystawione zostały na najdłuższy kontakt z promieniami słonecznymi: odsłonięta skóra twarzy, rąk, szyi i dekoltu.

Jak samodzielnie badać znamiona?

Pieprzyki warto badać regularnie. Choć zdecydowana większość z nich jest całkowicie niegroźna, niektóre mogą przekształcić się w czerniaka. To nowotwór złośliwy, który powstaje w wyniku niekontrolowanego rośnięcia uszkodzonych przez promienie UV komórek. W tym przypadku kluczowe jest wczesne wykrycie problemu. Wówczas można z nim skutecznie walczyć. Aby samodzielnie badać znamiona:

  1. Dokładnie obejrzyj całe ciało – skorzystaj z lustra, aby sprawdzić też plecy.

  2. Upewnij się, czy stare pieprzyki nie uległy żadnym zmianom i odszukaj nowe przebarwienia.

  3. Zwróć uwagę na kolor, kształt i wielkość poszczególnych plamek.

Dobrze jest pamiętać również o okresowych wizytach u specjalistów, np. w gabinecie medycyny estetycznej, którzy pomogą w określeniu charakteru zmian skórnych.

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas samodzielnego badania znamion?

Jeśli samodzielnie badasz swoje znamiona, najlepiej kieruj się metodą ABCDE. Dzięki temu łatwiej będzie Ci sprawdzić, czy dany pieprzyk jest powodem do niepokoju. Ten sposób wskazuje na konkretne cechy przebarwień:

  • A – asymetria. Regularny, symetryczny obrys zazwyczaj oznacza, że obserwowany typ jest niegroźny.

  • B – brzegi. Nierówna krawędź często występuje w przypadku niepożądanych zmian.

  • C – kolor (z ang. „color”). Niepokoić może barwa granatowa, czarna lub czerwona, a także niejednolite ubarwienie.

  • D – duży rozmiar. Pieprzyki o średnicy większej niż 6 mm powinny zostać dokładnie zbadane.

  • E – ewolucja. Każda zmiana w istniejących wcześniej znamionach wymaga konsultacji ze specjalistą. Zwłaszcza w przypadku nagłych, gwałtownych transformacji.

W jaki sposób można usunąć znamię?

Aby usunąć pieprzyki lub inne znamiona, niezbędna jest interwencja specjalisty. Odpowiednim do tego miejscem jest np. gabinet medycyny estetycznej, gdzie przeprowadzane są tego typu zabiegi. Jedną z metod jest tradycyjna chirurgia, jednak dużo większy komfort daje pacjentom laseroterapia, czyli laserowe usuwanie przebarwień. Za pomocą specjalnych głowic laserowych można pozbyć się niemal każdego przebarwienia skórnego. Co szczególnie istotne, ciało w miejscu usuniętych pieprzyków uzyskuje na powrót swój naturalny koloryt. Dzieje się tak dlatego, że fale świetlne emitowane przez laser nie pozostawiają blizn. Dzięki temu można cieszyć się zdrowym wyglądem skóry bez obaw o skutki uboczne usuwania znamion, zaś efekty są zauważalne bardzo szybko.

Dowiedz się więcej o znamionach w Carpe Diem

Skorzystaj z konsultacji w naszym gabinecie medycyny estetycznej, aby dowiedzieć się więcej o rodzajach przebarwień występujących na ciele. Uzyskasz dokładne informacje odnośnie konkretnych plamek i znamion, a także o sposobach ich usunięcia. Pomagamy dobrać metody terapii, liczbę potrzebnych zabiegów i podpowiadamy, kiedy warto zastanowić się nad pozbyciem się podejrzanych pieprzyków, a kiedy można je zostawić w spokoju.

Previous
Previous

Skóra sucha a skóra odwodniona – jakie są różnice?