Jak radzić sobie z przebarwieniami twarzy?

Przebarwienia to jeden z najbardziej powszechnych problemów skóry, który może pojawić się w różnym wieku, pod wpływem różnych czynników. Ciemne plamy odznaczają się na twarzy i trudno je zamaskować. Bardzo często sprawiają, że wyglądamy na starsze, niż w rzeczywistości. Poza tym mogą negatywnie wpływać na naszą samoocenę i wywoływać niechęć do pokazywania się bez makijażu. Na szczęście przebarwienia na twarzy można usunąć dzięki osiągnięciom medycyny estetycznej. W przypadku łagodnych i niewielkich plam niekiedy wystarczają też odpowiednie kosmetyki.

Skąd biorą się przebarwienia skórne?

Przebarwienia to tak naprawdę miejscowe nagromadzenie dużej ilości melaniny, czyli barwnika, który jest wytwarzany pod wpływem promieniowania słonecznego. Niestety to właśnie nadmierna ekspozycja na słońce jest główną przyczyną pojawiania się ciemnych plam. Jeśli w naszej codziennej pielęgnacji nie uwzględniamy kremu z filtrem, jest duża szansa, że po powrocie z wakacji lub w wyniku spacerów na świeżym powietrzu, na naszej skórze pojawią się przebarwienia posłoneczne.

Za powstawanie przebarwień odpowiadają także wahania hormonalne, choroby autoimmunologiczne (zwłaszcza te powiązane z tarczycą), doustne leki antykoncepcyjne oraz przyjmowanie preparatów o właściwościach światłouczulających (np. z nagietkiem lub dziurawcem). Szczególnie narażone są osoby, które mają predyspozycje genetyczne. Wyróżniamy również przebarwienia pozapalne, związane np. z oparzeniem słonecznym, z zabiegami chirurgicznymi lub zadrapaniem. Plamy mogą też powstać w wyniku mechanicznego uszkodzenia skóry, np. po trądziku.

Jak zmniejszyć widoczność przebarwień? Laseroterapia

Panie, które zmagają się z silnymi przebarwieniami, mogą skorzystać z możliwości, jakie zapewnia medycyna estetyczna. Zabiegi są dopasowywane do rodzaju i głębokości zmian. Wiele zależy od tego, gdzie jest umiejscowiona plama. Jeśli jest to naskórek, można liczyć na szybsze efekty. Jeżeli jednak promieniowanie słoneczne było na tyle silne, że melanina zaczęła gromadzić się w skórze właściwej, potrzebna będzie większa liczba zabiegów.

Jednym ze sposobów na usuwanie przebarwień jest laseroterapia. Uznaje się ją nie tylko za najskuteczniejszą, ale również za najszybszą metodę. Laser jest w stanie namierzyć miejsca, w których nagromadziła się melanina, wysyłając w tym kierunku fale światła. Zmiany ulegają stopniowemu rozjaśnieniu w wyniku naturalnych procesów odnowy skóry. Można zaobserwować ich blaknięcie już w ciągu 2-3 dni po zabiegu. Laser zmniejsza widoczność przebarwień każdej wielkości. Dzięki niemu skóra odzyskuje jednolity koloryt, a przy tym jest bardziej napięta i jędrna, czyli odmłodzona. Liczba zabiegów jest zawsze dopasowywana indywidualnie.

Sama metoda jest bardzo bezpieczna i nie powoduje efektów ubocznych. Nie trzeba również martwić się o uszkodzenie otaczających tkanek, bowiem światło lasera działa selektywnie, wyłącznie na miejsca, w których nagromadziła się melanina. Urządzenie jest zatem bardzo precyzyjne. Poza tym laseroterapia jest znacznie mniej inwazyjnym sposobem na usuwanie przebarwień, niż tradycyjne techniki chirurgiczne. Osoby, które zdecydują się na zabieg, nie muszą przechodzić rekonwalescencji, ani obawiać się dyskomfortu.

Mezoterapia na przebarwienia skórne

Kolejnym sposobem na przebarwienia na twarzy jest mezoterapia. Pomaga ona również w przypadku plam starczych i innych zmian pigmentacyjnych. To świetny zabieg dla osób, które zmagają się z niejednolitym kolorytem cery. Polega on na punktowym ostrzykiwaniu twarzy i wprowadzaniu w jej głąb substancji o właściwościach rozjaśniających oraz hamujących proces hiperpigmentacji. Dzięki temu skóra staje się rozświetlona, a  przebarwienia posłoneczne  i pozapalne zredukowane. Rodzaj aplikowanych składników jest dopasowywany indywidualnie, uwzględniając potrzeby danej osoby oraz ewentualne alergie.

Aby zmniejszy dyskomfort związany z ostrzykiwaniem, na skórę aplikuje się wcześniej preparat o właściwościach znieczulających. Mezoterapia jest bezpiecznym zabiegiem, który nie jest obarczony dużym ryzykiem efektów ubocznych. Poza tym chroni przed nawrotem nadmiernej pigmentacji oraz przebarwień. Można zatem liczyć na dogłębną poprawę wyglądu skóry oraz długotrwałe efekty. Najlepsze rezultaty osiągniemy, wykonując serię zabiegów.

Peeling medyczny na przebarwienia pozapalne i nie tylko

W sezonie jesienno-zimowym warto rozważyć wykonanie peelingu medycznego, który nie tylko zmniejsza widoczność przebarwień, ale także poprawia ogólny wygląd skóry. Substancje aplikowane na twarz są w stanie rozluźnić połączenia między komórkami oraz przyspieszyć proces odnowy naskórka. Tego typu zabieg sprawdzi się w przypadku osób w każdym wieku. Rodzaj substancji jest również dopasowywany indywidualnie. Peelingi medyczne zwalczają zwłaszcza przebarwienia pozapalne, które stanowią m.in. pamiątkę po trądziku. Poza tym może zredukować drobne zmarszczki oraz rozszerzone pory.

Oprócz wyżej wymienionych sposobów radzenia sobie z plamami warto pamiętać o profilaktyce mającej ograniczyć powstawanie przebarwień. Osoby z tendencjami do takich zmian, powinny stosować jakościowe kosmetyki z wysokimi filtrami. Podczas przebywania na słońcu zaleca się aplikację co 2 godziny oraz po każdym wyjściu z wody. Wskazane jest też unikanie długiego przebywania na słońcu.

Next
Next

Jakie zabiegi na dłonie warto wybrać?