Nadpotliwość - czym jest?

Wydzielanie się potu jest częścią mechanizmu termoregulacji i ma na celu chłodzenie organizmu. Jeśli ten naturalny proces powoduje u Ciebie dyskomfort, prawdopodobnie borykasz się z nadpotliwością. Czasem jest to problem kosmetyczny, ale może też stanowić symptom chorób ogólnoustrojowych. Dowiedz się z Carpe Diem, centrum medycyny estetycznej, co bywa przyczyną nadmiernej potliwości oraz jakie metody leczenia i zabiegi stosuje się w celu wyeliminowania tej krępującej dolegliwości.

Nadpotliwość, czyli co?

Pot stanowi formę kontroli temperatury ciała. Występuje u wszystkich ludzi i jest wydzielany cały czas, nawet gdy nie zdajesz sobie z tego sprawy. Gruczoły potowe mają za zadanie nie dopuścić do przegrzania organizmu. Pracują intensywniej, gdy temperatura otoczenia wzrasta oraz w niektórych sytuacjach, na przykład po wysiłku fizycznym. Jednak czasem charakterystyczna wilgoć na skórze pojawia się w większych ilościach bez konkretnej przyczyny. Jeżeli zdarza się to z dużą częstotliwością i ma negatywny wpływ na Twoje wybory życiowe, relacje z innymi, samoocenę i stan emocjonalny, możesz cierpieć na nadmierną potliwość.

Jakie są przyczyny nadpotliwości?

Istnieją dwa rodzaje nadpotliwości. Pierwsza ma charakter pierwotny i obejmuje określone okolice ciała, jak dłonie, stopy, pachy i pachwiny. Jej przyczyny nie są dostatecznie zbadane, choć znaczenie może mieć czynnik genetyczny. Nadmierna potliwość wtórna wynika z ogólnej kondycji organizmu. Najczęściej miewa charakter uogólniony, obejmujący całe ciało. Jej pojawienie się może być związane na przykład z:

  • infekcjami,

  • chorobami metabolicznymi i kardiologicznymi,

  • niektórymi nowotworami,

  • zaburzeniami hormonalnymi,

  • przewlekłym alkoholizmem,

  • problemami neurologicznymi i psychicznymi,

  • menopauzą.

Jak zdiagnozować nadpotliwość?

Gdzie przebiega granica między fizjologicznym wydzielaniem potu a nadmierną potliwością? Dokonanie precyzyjnych pomiarów byłoby trudne, brak także określonych norm. Diagnostyka polega przede wszystkim na ustaleniu przyczyny problemu podczas wywiadu, ponieważ w przypadku chorób współistniejących może być konieczne wdrożenie specjalistycznego leczenia. Jedną z metod badania jest test jodowo-skrobiowy — pod wpływem wilgoci zaaplikowany na skórę preparat zmienia kolor, wskazując obszary dotknięte nadpotliwością.

Do badania stosuje się czasem także HDSS (Hyperhidrosis Disease Severity Scale), opartą o subiektywne odczucia pacjenta:

Stopień nadpotliwości

Objawy

1 - łagodna

Niezauważalne, w zasadzie nigdy nie przeszkadzają.

2 - umiarkowana

Znośne, czasami przeszkadzają podczas różnych czynności.

3 - silna

Ledwo akceptowalne, w dużym stopniu utrudniają codzienne życie.

4 - nie do przyjęcia

Nieakceptowalne, stale zakłócają zwykłą aktywność.

nadpotliwosc

Jak wygląda leczenie nadpotliwości?

Największym wyzwaniem w leczeniu nadmiernej potliwości jest wstyd pacjenta, który utrudnia mu wizytę u lekarza. Wiele osób nie ma także świadomości, że istnieją metody, które mogą wyeliminować krępującą dolegliwość. Specjalistą, który zajmuje się tego typu problemami, jest dermatolog. Może on zalecić stosowanie tzw. blokerów potu, które działają miejscowo albo zapisać doustne leki antycholinergiczne, hamujące aktywność nerwów przywspółczulnych, odpowiedzialnych za wydzielanie wilgoci.

W razie potrzeby stosuje się także bardziej zaawansowane metody leczenia nadpotliwości, ograniczające lub blokujące działanie gruczołów potowych. Należy do nich:

  • jonoforeza — wykorzystująca słabe impulsy elektryczne,

  • toksyna botulinowa — podawana w formie ostrzykiwań,

  • koagulacja frakcyjna — oparta o działanie fal radiowych (radiofrekwencja mikroigłowa),

  • ETS (endoskopowa sympatektomia piersiowa) — interwencja chirurgiczna polegająca na przecięciu pnia nerwu współczulnego, stymulującego wydzielanie potu.

Uzyskaj więcej informacji w klinice Carpe Diem

Jeżeli nadpotliwość wpływa negatywnie na codzienne poczucie komfortu i utrudnia Ci wchodzenie w interakcje z innymi ludźmi, skonsultuj się ze specjalistami z Centrum Medycyny Estetycznej Carpe Diem. Pomożemy Ci znaleźć przyczynę problemu oraz ustalić plan zabiegów, dobranych do Twoich potrzeb. Podzielimy się naszym doświadczeniem i wyczerpująco odpowiemy na wszystkie pytania — skontaktuj się z nami już dziś!

Previous
Previous

Czym charakteryzuje się cera mieszana? Podpowiadamy

Next
Next

Na co musisz uważać po zabiegu wstrzyknięcia toksyny botulinowej?