Gummy smile – sposoby na uśmiech dziąsłowy

Uśmiech dziąsłowy (ang. gummy smile) to taki, przy którym widoczna jest część górnego dziąsła. U większości ludzi nawet przy szerokim uśmiechu jest ono osłonięte wargą lub odsłonięte tylko w niewielkim stopniu. Tymczasem gummy smile eksponuje ponad 3 mm tkanki przyzębia. Jest to zarówno problem estetyczny, jak i zdrowotny. Czy możliwa jest korekta uśmiechu dziąsłowego?

Uśmiech dziąsłowy – przyczyny problemu

Uśmiech dziąsłowy występuje u około 12% populacji. Nie można więc uznać go za patologię i sam w sobie nie wymaga leczenia. U jego podłoża mogą jednak leżeć czynniki uznawane za problemy zdrowotne. Należą do nich:

  • wady zgryzu,

  • mikrodoncja (zbyt małe zęby),

  • opóźnione wyrzynanie się zębów,

  • bruksizm (zgrzytanie zębami prowadzące do ich ścierania).

Częstymi przyczynami uśmiechu dziąsłowego są uwarunkowania genetyczne dotyczące budowy anatomicznej twarzoczaszki i otaczających ją tkanek miękkich, na przykład krótkie korony kliniczne zębów, przerost kości szczęki, krótka górna warga lub jej silne umięśnienie. Za gummy smile może odpowiadać także nadreaktywność mięśni mimicznych.

Dlaczego warto skorygować uśmiech dziąsłowy?

Widoczne przy uśmiechu dziąsła to przede wszystkim problem estetyczny. Sprawia, że zęby wydają się krótsze, a górna warga węższa niż w rzeczywistości. Niektóre osoby nie uznają tego za mankament urody. Innym gummy smile utrudnia spontaniczne okazywanie radości, a nawet odbiera pewność siebie w relacjach społecznych. Już tylko z tego względu warto zdecydować się na korektę uśmiechu dziąsłowego.

Głęboki gummy smile może wpływać niekorzystnie na stan przyzębia. Jego nadmierna ekspozycja na środowisko zewnętrzne powoduje przesuszenie błon śluzowych, przez co dziąsła tracą swoją naturalną barierę ochronną. W efekcie w ich obszarze łatwiej rozwijają się infekcje i stany zapalne, które mają niekorzystny wpływ na całą jamę ustną, w szczególności – zębów. W przypadku takich problemów należy bezwzględnie podjąć leczenie uśmiechu dziąsłowego.

Na czym polega leczenie gummy smile?

Istnieje kilka sposobów korekty uśmiechu dziąsłowego. Wybór metody leczenia zależy od podłoża problemu, ale też od indywidualnych uwarunkowań i oczekiwań pacjenta. W przypadku wad zgryzu skutecznym rozwiązaniem okazuje się zwykle leczenie ortodontyczne, choć należy liczyć się z tym, że oczekiwane efekty przyniesie po stosunkowo długim czasie. U niektórych osób istnieją wskazania do zabiegu z zakresu chirurgii szczękowej, np. plastyka dziąsła lub kości szczęki.

Wymienione wyżej sposoby leczenia gummy smile przynoszą trwałe rezultaty, ale są inwazyjne i kosztowne. Dlatego w wielu przypadkach warto rozważyć skorzystanie z metod medycyny estetycznej. Pozwalają one na nieco mniej radykalne, ale skuteczne rozwiązanie problemu – niezależnie od tego, jakie czynniki sprawiają, że dziąsła są widoczne przy uśmiechu. Najwyższą efektywność wykazują wówczas, gdy przyczyną gummy smile jest nadreaktywność mięśni mimicznych odpowiedzialnych za unoszenie górnej wargi.

Toksyna botulinowa (botoks) na gummy smile

Rekomendowaną metodą leczenia uśmiechu dziąsłowego jest botoks, czyli jeden z najstarszych zakresu medycyny estetycznej, który mimo upływu czasu nie traci na popularności. Toksyna botulinowa jest silną trucizną, ale w niewielkich dawkach ma wiele korzystnych właściwości prozdrowotnych. Wykorzystywana jest np. w leczeniu napięciowych bólów głowy i nadaktywności pęcherza moczowego. Substancja ta czasowo blokuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, co może okazać się zbawienne właśnie w takich przypadkach, jak dziąsła wystające przy uśmiechu.

Botoks polega na iniekcji niewielkiej ilości preparatu w odpowiedni obszar ciała. Toksyna botulinowa hamuje działanie substancji (acetylocholiny) odpowiedzialnej za przekazywanie impulsów nerwowych, które powodują skurcz mięśni. W konsekwencji dochodzi do osłabienia ich siły (rozluźnienia) w obszarze poddanym zabiegowi. Skóra nie traci przy tym wrażliwości na dotyk. Co więcej, działanie botoksu jest odwracalne (przekazywanie impulsów nerwowych powraca po kilku miesiącach) i nie powoduje degradacji włókien mięśniowych. Zabieg można powtarzać w miarę potrzeb, bez negatywnych skutków zdrowotnych.

Efekty leczenia uśmiechu dziąsłowego botoksem

Leczenie gummy smile botoksem to całkowicie bezpieczna, mało inwazyjna procedura, która nie niesie z sobą niepożądanych skutków ubocznych. Można zastosować ją niemal u każdego pacjenta – istnieje niewiele przeciwwskazań do zabiegu, do których należą ciąża, aktywne infekcje, zaburzenia krzepnięcia krwi lub przewodnictwa nerwowo-mięśniowego.

Krótki zabieg polega na iniekcji niewielkiej ilości toksyny botulinowej w okolice skrzydełek nosa, czyli tam, gdzie znajdują się zakończenia nerwowe odpowiedzialne za pracę mięśnia okrężnego ust. Botoks wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, więc jest całkowicie bezbolesny i komfortowy dla pacjenta.

Pod wpływem działania toksyny botulinowej górna warga jest rozluźniona w chwili uśmiechu, dzięki czemu dziąsło staje się niewidoczne. Rezultaty botoksu są widoczne niemal od razu i utrzymują się przez około pół roku. Oznacza to, że korektę uśmiechu dziąsłowego botoksem należy regularnie powtarzać. Nieużywane mięśnie ulegają jednak osłabieniu, dzięki czemu z każdym zabiegiem efekt będzie utrzymywać się dłużej.

Next
Next

Mezoterapia igłowa – ile zabiegów trzeba wykonać dla optymalnego efektu?