Mezoterapia igłowa – ile zabiegów trzeba wykonać dla optymalnego efektu?
Mezoterapia igłowa jest jedną z podstawowych procedur z zakresu medycyny estetycznej. Z powodzeniem stosuje się ją w terapii wielu problemów skórnych. W związku z szerokim spektrum możliwości wykorzystania tej metody trudno odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, ile zabiegów mezoterapii igłowej warto wykonać, by uzyskać optymalny rezultat.
Na czym polega mezoterapia igłowa?
Aby zrozumieć, dlaczego nie sposób określić, po ilu zabiegach widoczne są efekty mezoterapii igłowej, warto przyjrzeć się bliżej samemu zabiegowi. Polega on na podaniu w odpowiednią warstwę skóry właściwej koktajlu substancji aktywnych o właściwościach adekwatnych do potrzeb pacjenta, np. aminokwasów niezbędnych do odbudowy włókien kolagenowych (w kuracjach anti-age) albo kofeiny stymulującej krążenie tętnicze (w leczeniu cellulitu).
Aplikacja ma postać iniekcji wykonywanych kaniulą albo urządzeniem wyposażonym w specjalnych kartridż. Podczas zabiegu specjalista wykonuje wiele mikronakłuć. Widoczny ślad po nich znika w ciągu kilku godzin, ale powstają niewielkie uszkodzenia tkanek w skórze właściwej, które stymulują intensywne procesy samoregeneracji w jej obrębie. Zjawisko to składa się na korzystny efekt mezoterapii igłowej.
Kiedy są widoczne efekty po mezoterapii igłowej?
Mezoterapia igłowa to mało inwazyjny zabieg, którego mechanizm działania oparty jest o naturalne przemiany zachodzące w skórze. Procesy samoodnowy wymagają czasu. Dostarczone w iniekcjach substancje muszą zostać zmetabolizowane i wykorzystane zgodnie z zapotrzebowaniem na określone związki (np. przetworzone na kolagen). Nie należy zatem spodziewać się natychmiastowych, spektakularnych efektów po 1 zabiegu mezoterapii igłowej. Na ostateczny rezultat trzeba poczekać tyle, ile trwa fizjologiczna przebudowa tkanek.
Choć kuracja oparta o metodę mezoterapii igłowej jest długim procesem, już po pierwszym zabiegu można dostrzec efekty związane z odżywieniem i lepszym ukrwieniem tkanek. Skóra jest rozświetlona, nawilżona, bardziej napięta (wygładzają się drobne zmarszczki), zyskuje zdrowszy koloryt. Warto jednak kontynuować terapię, by utrwalić ten rezultat. Co więcej – o ile pacjentowi nie zależy wyłącznie na odświeżeniu cery – seria zabiegów zwykle niezbędna jest do osiągnięcia zamierzonego celu mezoterapii.
Ile zabiegów mezoterapii igłowej rozwiązuje problemy skórne?
Liczba zabiegów mezoterapii igłowej, która przyniesie długofalowe rezultaty w przypadku problemu zgłoszonego przez danego pacjenta, zależy od wielu czynników:
celu kuracji (innego postępowania wymagają np. zmiany trądzikowe, a innego rewitalizacja skóry dojrzałej),
stanu skóry pacjenta,
indywidualnej reakcji organizmu na zabieg,
składu preparatu do mezoterapii,
umiejętności specjalisty,
regularności zabiegów,
stylu życia pacjenta.
Najczęściej pożądany rezultat można osiągnąć dzięki serii 4-6 zabiegów, choć nie jest to regułą. Plan terapii zawsze jest bardzo indywidualną kwestią, którą specjalista omawia z pacjentem przed podjęciem leczenia. Założona liczba zabiegów może ulec zmianie w zależności od oceny efektów mezoterapii igłowej po pierwszych zabiegach.
Jak często wykonuje się zabiegi mezoterapii igłowej?
Odpowiedź na pytanie o częstotliwość zabiegów mezoterapii igłowej jest nieco prostsza niż ta dotycząca kwestii ich liczby. O ile nie ma żadnych przeciwwskazań do zabiegu, jest on całkowicie bezpieczny dla organizmu. Można więc powtarzać go nawet co 7-14 dni. Większa częstotliwość służy zintensyfikowaniu procesów samoregeneracji skóry. Dłuższe niż miesiąc odstępy pomiędzy zabiegami mogą z kolei obniżyć ich efektywność. W każdym przypadku to specjalista decyduje, co ile wykonywać mezoterapię igłową, by przyniosła optymalne rezultaty.
Efekty po mezoterapii igłowej utrzymują się długo, o ile pacjent przestrzega wszystkich zaleceń pozabiegowych. Jak w przypadku większości nieinwazyjnych procedur medycyny estetycznej, co pewien czas warto wykonać tzw. zabieg przypominający, który utrwala rezultat kuracji. Częstotliwość takich zabiegów jest kwestią indywidualną. Najczęściej specjaliści rekomendują powtarzanie ich raz na pół roku.